Nadpotliwość Cię krępuje? Pamiętaj, że możesz z nią walczyć!

klinika kwarecka warszawa

Nadeszły wakacje a wraz z nimi wysokie temperatury. To czas, kiedy pocimy się bardziej intensywnie niż zwykle. W ten sposób nasz organizm reguluje ciepłotę ciała. Czasem jednak dezodoranty nie wystarczają, a pocenie występuje niezależnie od pory roku. To oznaka nadmiernej potliwości. Problem ten dotyczy wielu osób, zazwyczaj wprawiając w spory dyskomfort. Koniec ze wstydem – z nadpotliwością można walczyć!

Dlaczego w ogóle się pocimy?

Ludzka skóra wyposażona jest w kilka milionów gruczołów potowych, które odpowiadają za termoregulację organizmu, a także odpowiadają za usuwanie z organizmu szkodliwych produktów powstałych w procesie przemiany materii. Nasz system nerwowy pobudza gruczoły potowe w sytuacji, gdy temperatura naszego ciała wzrasta – stąd pot w czasie wysokiej temperatury powietrza czy podczas wysiłku fizycznego. Pocenie się często towarzyszy też zdenerwowaniu.

Nadmierne pocenie się może być jednak też sygnałem, że w organizmie dzieje się coś złego. Zaburzenie procesu pocenia się może (choć nie musi) wiązać się z chorobami układu nerwowego, chorobami endokrynologicznymi, a nawet chorobami nowotworowymi.

Wstydliwy problem

Pocenie się, a zwłaszcza to nadmierne, zazwyczaj wprawia nas w spory dyskomfort. Nadpotliwość może dotyczyć całego ciała lub poszczególnych jego partii, takich jak dłonie, stopy, pachy czy kark. W nadmiernej potliwości gruczoły potowe są nadaktywne, wydzielając pot również w sytuacjach, w których termoregulacja tego nie wymaga. Wydzielanie potu może być też zwiększane w sytuacjach stresu lub lęku.

Gdy antyperspirant nie wystarcza

W przypadku problemu nadmiernej potliwości antyperspiranty i dezodoranty nie będą wystarczające. Co zatem robić, by pozbyć się tej wstydliwej dolegliwości? Proponuję zabieg z wykorzystaniem toksyny botulinowej. Choć substancja ta kojarzona jest głównie z korekcją zmarszczek, to świetnie sprawdza się również w leczeniu nadpotliwości. Niewielka ilość toksyny podanej w skórę redukuje pocenie w tak znacznym zakresie, że antyperspiranty nie są już potrzebne przez kolejnych kilka miesięcy. Koniec z przebarwieniami na ubraniach w okolicach pach!

Preparat wstrzykiwany jest w kilkunastu miejscach, tworząc tzw. siatkę miejsc, w których chcemy zredukować pocenie. Zabieg jest praktycznie bezbolesny dzięki miejscowemu znieczuleniu, które podaje się w okolicach poddanych zabiegowi. Efekty widoczne są już po kilku dniach. Pacjenci, którzy od lat przychodzą na ten zabieg zwykle wykonują go raz w roku w porze letniej ciesząc się komfortem przez kolejne miesiące. Toksyna stosowana jest w przypadku nadpotliwości pach, dłoni i stóp. Zapraszam, razem rozwiążemy ten niekomfortowy problem.

klinika kwarecka warszawa

DR KATARZYNA KWARECKA

Od ponad 20 lat zajmuję się medycyną estetyczną oraz dermatologią estetyczną, medycyną regeneracyjną. Specjalizuję się w medycynie anti-aging.

POWIĄZANE WPISY

klinika kwarecka warszawa

Witamina D3 – jej działanie jest lepsze, niż myślisz!

Svg Vector Icons : http://www.onlinewebfonts.com/icon
Czytaj dalej